Jak przechowywać opony? Warunki przechowywania opon

| 0 Komentarzy
Odpowiednie przechowywanie opon przedłuża ich żywotność. Jak i gdzie należy przechowywać opony?

Większość kierowców wie, że to, jak prawidłowo przechowywać opony, jest bardzo ważne, jeśli chcemy korzystać z nich po sezonie. Przechowywanie opon to sprawa o wiele bardziej skomplikowana, niż może się wydawać. Inaczej traktuje się wszystkie opony, na przykład opony z felgami. Przed rozpoczęciem konserwacji, dobrze jest dowiedzieć się jak przechowywać opony bez felg i jak przechowywać opony z felgami, aby nie popełnić żadnych błędów. Zarówno opony zimowe, jak i opony letnie, należy odpowiednio przechować, gdy chcemy zadbać o ich kondycję. Ważne jest też miejsce, gdzie przechowujemy opony samochodowe. Dbanie o koła samochodowe potrafi być prawdziwym wyzwaniem, dlatego najlepiej jest dowiedzieć się przed faktem dokonanym, jak przechowywać opony i cieszyć się ich trwałością.

Jak przygotować opony do przechowywania?

Zanim zaczniemy zastanawiać się jak najlepiej przechowywać opony, musimy je odpowiednio przygotować. Niezależnie od tego, czy chcemy przechować opony z felgami, czy bez powinniśmy dokładnie oczyścić je ze wszystkich zanieczyszczeń. Wszelkie pozostałości błota, piasku, kamieni lub soli drogowej sprawiają, że guma szybciej degraduje. Aby mieć pewność, że z opony zmyjemy również wszystkie płyny pokroju oleju lub benzyny, zaleca się umycie ich szamponem samochodowym, spłukanie mieszanki mydlin i zanieczyszczeń, a następnie naturalne osuszenie. Kolejną czynnością, którą powinniśmy wykonać przed użyciem wiedzy na temat jak przechowywać opony samochodowe, jest sprawdzenie ich stanu technicznego. Warto jest zmierzyć bieżnik i przeszukać opony pod względem wszelkich mankamentów – wybrzuszeń, pęknięć, przetarć czy wbitych kamieni. Prawidłowy przegląd sprawi, że podczas dalszego użytkowania nie natrafimy na opony bez powietrza. Ostatnia faza to zabezpieczenie odpowiednim preparatem i odczekanie, aż swobodnie wyschną. Dopiero wtedy możemy zastanawiać się, jak przechowywać opony letnie lub jak przechowywać opony zimowe.

Przechowywanie opon – z felgami czy bez?

Dylemat, czy należy przechowywać opony samochodowe bez felg, czy z felgami, to rzecz, która często spędza sen z powiek. Często jest tak, że mamy tylko jeden zestaw felg, z którego korzystamy niezależnie od sezonu. W takiej sytuacji nie mamy innego wyboru niż przechowywanie opon bez felg. Niektórzy szczęśliwcy mogą pochwalić się dwoma zestawami felg i z pewnością w ich głowach kłębi się myśl: opony – jak przechowywać? Ilu kierowców, tyle opinii – mimo to, możemy posłuchać się porad ekspertów, dzięki czemu nacieszymy się zestawem opon jak najdłużej. Należy pamiętać, że opony z felgami i bez przechowuje się inaczej.

Jak przechowywać opony z felgami?

Jeśli zastanawiamy się jak przechowywać opony na felgach i czy warto to robić, dobrze trafiliśmy. Felgi aluminiowe potrafią zmniejszyć ilość pracy, którą należy włożyć w pielęgnację podczas przechowywania i wymiany opon. Opony z felgami są wygodniejsze do przechowywania, jednak istnieje warunek, o którym musimy pamiętać. Opona z felgą powinna być przechowywana wyłącznie poziomo, nigdy zaś w pozycji stojącej. Decyzja o przechowywaniu opon z felgami jest rozsądna i bardzo wygodna. Przechowując oponę w takim stanie, dbamy tak naprawdę o całe koło, które wraz z rozpoczęciem odpowiedniego sezonu jest gotowe do zamontowania. W takiej sytuacji możemy sami wymienić całe koło samochodowe bez większych problemów.

Jak przechowywać opony bez felg?

Posiadacze jednego kompletu felg są zmuszeni do przechowywania opon w ten sposób. Jak przechowywać opony bez felgi? Na pewno nie w pozycji poziomej. Opony z felgami powinniśmy przechowywać w pozycji stojącej, w miejscu do tego przeznaczonym. Możemy zastanawiać się, jak przechowywać opony w piwnicy lub jak przechowywać opony w garażu, jednak najważniejszy jest sposób przechowania. Do wyboru są liczne stojaki czy półki przeznaczone specjalnie do podtrzymywania opon. Koniecznie musimy pamiętać, aby co miesiąc obracać oponę bez felgi o 90 stopni. Ważną informacją jest, że opon bez felg nie należy przechowywać z użyciem haka, ponieważ mogą ulec deformacji.

Gdzie przechowywać opony?

Na szczęście miejsce, w którym zamierzamy przechowywać opony, nie jest tak ważne i nie ma większego wpływu. Wielu kierowców stosuje najróżniejsze rozwiązania, na przykład z powodu braku miejsca. Opony składować możemy na balkonie, na zakrytym tarasie, w garażu lub w piwnicy. Do wyboru mamy także serwisy, które oferują usługę przechowania za opłatą. Jeśli chodzi o przechowywanie opon, cena może różnić się w poszczególnych warsztatach serwisowych. Dodatkowymi udogodnieniami, niezależnie od wybranego przez nas miejsca, mogą być specjalne półki, haki i stojaki na opony, dzięki którym pielęgnacja opon poza sezonem stanie się łatwiejsza i wygodniejsza. Dobrą opcją jest też gotowy regał na koła samochodowe. Wszystkie te sprzęty pomagają zaoszczędzić miejsce i uporządkować zestaw opon, dzięki czemu będą gotowe do założenia od razu po zmianie sezonu.

Odpowiednie warunki przechowywania opon

Na to, jak przechowywać same opony oraz opony z felgami, możemy odpowiedzieć już całkiem sprawnie. Swoją wiedzę możemy pogłębić o warunki przechowywania opon. Jak przechowywać opony zimowe z felgami? Jak przechowywać opony zimowe bez felg? Niezależnie od tego, czy chcemy zadbać o całe koło zimowe, czy tylko o gumę, nie należy narażać zimowych opon na działanie zbyt wysokiej temperatury. Odwrotnie jest w przypadku opon letnich, na które źle działa bardzo niska temperatura powietrza. Dobre miejsce do gromadzenia opon powinno mieć optymalną temperaturę i dobry przewiew, aby duszący zapach gumy mógł się swobodnie ulotnić. Powinniśmy wyposażyć się w cokolwiek, co odgrodzi oponę od kontaktu z betonem czy ziemią. Może być to sufitowy wieszak na opony, a nawet zwykły kawałek tektury czy płachta. Dobrym wyborem może okazać się kupno specjalnie zaprojektowanych pokrowców na opony, które zapewnią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i dobry przewiew. Niezależnie od miejsca, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu opon do odpoczynku.

Sposoby przechowywania opon samochodowych

Wszystkie opony zasługują na dobrą pielęgnację po sezonie jezdnym. Odpowiednie przygotowanie ich przed schowaniem pomoże zachować dobrą kondycję i gotowość do użytku w następnym sezonie. Aby zwiększyć wygodę przechowywania opon samochodowych, możemy przeglądać rynek dostępnych udogodnień. Producenci oferują naprawdę wiele w tym temacie, więc możemy dobrać coś, co komponuje się z dostępną ilością miejsca i warunkami panującymi w pomieszczeniu. Możemy liczyć między innymi na różnego rodzaju stojaki na opony, haki, regał na koła samochodowe, sufitowy wieszak na opony czy pokrowce. Czym się charakteryzują i jak należy ich używać? Odpowiedź na pytanie dotyczące korzystania z najwygodniejszych i najbardziej polecanych metod przechowywania opon możemy znaleźć poniżej.

Stojaki na opony

Jeśli chcemy uniknąć jak największej ilości nieprzyjemności, które wiążą się z przechowywaniem opon, powinniśmy zaopatrzyć się w stojaki na opony. Te niezwykle przydatne meble pomagają uporządkować odpoczywające po sezonie opony i zapobiegają ich przewracaniu się. Opony są chronione przed kontaktem z ziemią i odkształceniem, dlatego ich kondycja nie powinna ulec dużemu pogorszeniu, gdy nadejdzie czas ponownego założenia. Producenci oferują różne modele, które cechują się inną pozycją i sposobem przechowywania opon z felgami lub bez.

Haki

Haki do przechowywania opon to idealne rozwiązanie, jeśli nie dysponujemy dużą ilością miejsca w garażu albo piwnicy. Odpowiednio zamontowane haki bez problemu radzą sobie z utrzymaniem wagi koła. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w elementy potrzebne do tego sposobu przechowania, musimy pamiętać, że nie będziemy mogli przechowywać na hakach opon bez felg. Koło zawieszone na haku poradzi sobie dobrze, jednak sama guma będzie się odkształcać i zmusi nas do zakupu nowych opon.

Regał na koła samochodowe

Regał na koła samochodowe niewiele różni się od stojaka. Umieszczone na regale opony nie zaburzają porządku w miejscu przechowywania, nie przewracają się i nie odkształcają. Co więcej, na rynku dostępnych jest mnóstwo wariantów kolorystycznych, konstrukcyjnych i dużo rozmiarów, które możemy dopasować do swoich potrzeb.

Sufitowy wieszak na opony

Jest to kolejne rozwiązanie, które szczególnie uszczęśliwi kierowców niedysponujących dużą ilością miejsca. Możemy wybierać spośród różnych sufitowych wieszaków na opony, które różnią się między sobą kształtem i pojemnością. Opony przechowywane w ten sposób są bezpieczne i nie musimy martwić się o ich uszkodzenie. Co więcej, sufitowe wieszaki na opony wyglądają estetycznie i dobrze porządkują miejsce przechowywania.

Co zrobić przed ponownym założeniem opon?

Niezależnie od tego, jak dobrze zadbaliśmy o opony po ściągnięciu ich i schowaniu w bezpieczne miejsce, za każdym razem powinniśmy dokładnie sprawdzić ich stan. Musimy dokładnie przebadać oponę i sprawdzić jakość gumy. Jeśli zestaw opon lub kół był przechowywany prawidłowo, nie powinniśmy natrafić na żadne niepokojące zmiany. Mimo to, dla bezpieczeństwa i spokoju ducha, należałoby upewnić się co do dobrego stanu opon i zapytać o opinię warsztatu serwisowego. Musimy też pamiętać, że świeżo założone i wypoczęte opony trzeba wyważyć, aby nadawały się do komfortowej i bezpiecznej jazdy. O wiele szybciej przywraca się do stanu gotowości opony przechowywane z felgami.

Częste błędy podczas przechowywania opon samochodowych

Do najczęstszych błędów podczas przechowywania opon samochodowych należy przede wszystkim nieprawidłowe oczyszczenie gumy lub jego całkowity brak. Powoduje to, że opona nie jest odpowiednio zabezpieczona i zwiększa się podatność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Kolejnym z błędów jest niewłaściwa pozycja przechowywania opon z felgami oraz bez felg. Koniecznie trzeba pamiętać, że opony z felgami umieszczamy pionowo, a same gumy bez felg – poziomo. Musimy również dostosować posiadane elementy wspomagające przechowanie opon, na przykład haki. Nie możemy umieszczać na nich opon bez felg. W innym przypadku skazujemy się na deformację gumy i kolejny kosztowny wydatek.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.